menuordersearch
alborzsanat.ir

نکاتی در مورد اینورتر ,

۱۳۹۸/۱/۲۱ چهارشنبه
(2)
(0)
نکاتی در مورد اینورتر
نکاتی در مورد اینورتر

اینورتر

اینورترهای جوشکاری
منابع قدرت جوشکاری از ژنراتورها تا رکتیفایرها هر کدام دارای مزایا و معایبی بوده و هستند که با این وجود همچنان استفاده بسیاری در صنعت جوشکاری دارند اما اینک تکنولوژی جدید به نام اینورتر عصر جدیدی در صنعت جوشکاری پدید آورده است.
مدتی است که این تکنولوژی نوظهور در کشورهای صنعتی جای خود را باز کرده است و در کشور ما نیز تولید و استفاده از دستگاه‌های اینورتر جوشکاری رواج بسیاری یافته است که تولیدکنندگان داخلی توانایی خود را در این زمینه به اثبات رسانده‌اند و به دلیل مزایای فراوان این تکنولوژی می‌توان امیدوار بود که در آینده‌ای نزدیک در بازار رقابتی با سایر تجهیزات متناسب جوشکاری عرصه را به خود اختصاص خواهد داد و توسعه آن به مراتب بهتر از گذشته خواهد بود.
در این منبع تغذیه، برق ورودی AC با فرکانس Hz 60 – 50 ( برق شهر ) که می‌تواند به‌صورت ۳ یا تک فاز باشد ابتدا توسط یکسوکننده به جریان DC تبدیل و سپس به واحد اینورتری دستگاه وارد می‌گردد و به جریان متناوب موج مربعی با فرکانس بالا ( KHz 10 – 1 ) تغییر می‌یابد و پس از عبور از مبدل‌های هسته فریتی جریانی تولید می‌گردد که پس از یکسوسازی و عملیات فیلترینگ و تبدیل آن به جریان مستقیم، برای جوشکاری مورد استفاده قرار می‌گیرد..

ظهور نیمه هادی‌های با قدرت بالا مانند اینورترهای حالت جامد (MOSFET) ( IGBT ) دستگاه را قادر به مواجهه با بارهای بالای اضافی می‌سازد. این مدارها همچنین می‌توانند ویژگی‌هایی مانند کنترل قدرت و حفاظت بار را نیز فراهم سازند. این سیستم سوییچینگ در دستگاه‌های اینورتری مبتنی بر میکروکنترلر تنظیم می‌شوند که کنترل بهتر پالس‌ها را امکان‌پذیر می‌کنند.
در مجموع این دستگاه‌ها کارآمدتر از سایر منابع تغذیه جوشکاری بوده و کنترل دقیق‌تری از پارامترهای جوش را می‌توان گرفت که در نهایت قوسی پایدار و آرام خواهیم داشت و به بهترین کیفیت سطح و ویژگی‌های بالای جوش می‌توان رسید.

ظهور نیمه هادی‌های با قدرت بالا مانند اینورترهای حالت جامد (MOSFET) ( IGBT ) دستگاه را قادر به مواجهه با بارهای بالای اضافی می‌سازد. این مدارها همچنین می‌توانند ویژگی‌هایی مانند کنترل قدرت و حفاظت بار را نیز فراهم سازند. این سیستم سوییچینگ در دستگاه‌های اینورتری مبتنی بر میکروکنترلر تنظیم می‌شوند که کنترل بهتر پالس‌ها را امکان‌پذیر می‌کنند.
در مجموع این دستگاه‌ها کارآمدتر از سایر منابع تغذیه جوشکاری بوده و کنترل دقیق‌تری از پارامترهای جوش را می‌توان گرفت که در نهایت قوسی پایدار و آرام خواهیم داشت و به بهترین کیفیت سطح و ویژگی‌های بالای جوش می‌توان رسید.

جدول زمانبدی نگهداری دستگاه اینورتری ۲۰۰ آمپر :

قبل از هربار استفاده از دستگاه : چک کردن برق دستگاه – کارکرد صحیح فن ها

هر هفته یکبار : چک کردن مادگی های نسوز جلوی دستگاه

هر ۲ ماه یکبار : بازکردن دربهای دستگاه و نظافت داخل دستگاه با فشار باد ۲ تا ۳ بار

هر ۴ ماه یکبار : روغن کاری چرخهای دستگاه

هر یکسال یکبار : کالیبراسیون دستگاه

بازرسی شرایط محیطی اینورتر و شبکه

دمای محیط بایستی کمتر از ۴۰ درجه باشد .همچنین در زمستان دما به زیر صفر درجه نرسد. از دماسنج استفاده نمایید.

رطوبت محیط بایستی کمتراز ۹۰% وبدون شبنم باشد. مشاهده شبنم در محیط و زنگ زدگی نشاندهنده رطوبت زیاد می باشد. در اینصورت بارطوبت سنج آنرا اندازه گیری نمائید.

محیط درایو بایستی عاری از هر گونه گرد و خاک باشد.

محیط درایو بایستی عاری از نشتی ، قطرات آب ، بخار و شبنم باشد.

هر گونه تغییر رنگ و بو نشاندهنده وضعیت غیر عادی در محیط می باشد.

کنترل روی ولتاژ شبکه و چک ولتاژهای سه فاز (در صورت وجود ترانسفورمر جداگانه برای درایو، بایستی آنرا نیز بازرسی و سرویس نمائید.به طور کلی مزایای اینورترهای جوشکاری را می‌توان به شرح ذیل نام برد:
۱٫قابلیت حمل و نقل و انبارداری ساده و آسان
۲٫سبک، کم حجم و قدرتمند
۳٫توانایی دستیابی به بالاترین سطح کیفیت جوش
۴٫امکان جوشکاری با انواع الکترودهای سلولزی، رتیلی و قلیایی
۵٫کاهش تأثیرات منفی نوسانات ولتاژهای ورودی و حفاظت در برابر جریان اضافی
۶٫امکان کنترل سریع مشخصات دینامیکی در شرایط مختلف و پایداری پارامترهای جوشکاری
۷٫دارا بودن قوسی پایدار، آرام و یکنواخت در جوشکاری
۸٫راندمان و ضریب قدرت بسیار بالا
۹٫مصرف انرژی بسیار پایین و صرفه‌جویی محسوس در مصرف برق

نکات مهم در مورد دستگاههای اینورتر تک فاز و سه فاز

اضافه نمودن کابل جوش : در صورت نیاز به استفاده از کابل بلندتر می بایست نسبت قطر با طول کابل رعایت شود یعنی به ازای اضافه نمودن هر ۱۰ متر قطر کابل دستگاهها یک سایز افزایش می یابد. حد مجاز اضافه نمودن کابل برای دستگاههای اینورتری تکفاز تا ۱۰ متر، سه فاز ۲۵۰ آمپر تا ۲۰ متر و دستگاههای ۴۲۰ آمپر به بالا تا ۵۰ متر می باشد.

در هنگام روشن و خاموش کردن دستگاه حتما ولوم جریان بسته باشد.

دستگاه پس از استفاده به مدت ۵ دقیقه روشن بماند و سپس خاموش گردد.(جهت خنک شدن توسط فن)

اکیدا توصیه می گردد از کانکشن های (نری و مادگی) فابریک دستگاه استفاده گردد.

اکیدا توصیه می گردد که هر چند وقت یکبار داخل دستگاه بوسیله کمپرسور از گرد و خاک و براده تمیز گردد

به سیکل کاری دستگاه توجه گردد و بیشتر از آن حد از دستگاه کار کشیده نشود.

فروشگاه البرز صنعت

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر